NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
5574
Цветни аспекти

Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика. Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе

| 13 Юли 2024, 11:46 ч.
Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
Снимка © БТА

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Френският режисьор Клод Льолуш, който е на 86 години, каза във Венеция, че няма намерение да спира да твори и работи, предаде АФП.

Най-новата му продукция Finalement ще бъде представена тази вечер на кинофестивала в италианския град, като преди това Льолуш ще бъде отличен на форума със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award.

„Докато имам идеи, ще продължавам да работя“, каза той на пресконференция във Венеция. „Много добре знам, че на моята възраст във всеки един момент може да ми кажат да спра. Засега обаче мозъкът ми работи доста добре“, допълни французинът.

В най-новия му филм, който е 51-ви в кариерата му, участват Кад Мерад, Елза Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

Продукцията проследява изпитанията и премеждията на Лино, блестящ адвокат, изигран от

Постерната изложба „Невидимите следи на Мурфатлар“ ще бъде представена в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Експозицията показва новите открития за едноименния скален манастир в Северна Добруджа и ще бъде открита на 1 юли, информират организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата се организира под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Експозицията съдържа 12 постера с информация на български и английски език. Разположени са в Централна зала на НАИМ и могат да бъдат видени до 22 септември, съобщават от екипа.

„Невидимите следи на Мурфатлар“ обобщава резултатите от проведените през 2021 – 2023 г. от НАИМ-БАН детайлни проучвания на скалния манастир при с. Мурфатлар, обл. Констанца, Румъния, инициирани заради реалната опасност от разрушаване и унищожаване на обекта в резултат на

Музеят H`ART в Амстердам, известен преди като Ермитаж на Амстел, отваря отново врати с голяма изложба, посветена на творчеството на Василий Кандински, предаде ДПА.

Експозицията включва над 60 произведения на пионера на абстрактното изкуство. Тя поставя началото на международно сътрудничество с "Центъра Помпиду" в Париж, който е предоставил творбите за изложбата на Кандински, каза директорът на H`ART Анабел Бирни. 

Експозицията проследява живота на художника от ранните му фигурални творби, през импресионизма до абстрактните картини с геометрични форми, с които е най-известен.

"Историята на живота на Василий Кандински е и история на абстрактното изкуство", казва кураторът на изложбата Биргит Бьоленс. 

Роден в Москва през 1866 г., Кандински преживява криза, война, революция и лични неуспехи до края на живота си във Франция през 1944 г.

Ка

Огромен акрилен портрет на Тейлър Суифт рисуват в западния германски град Гелзенкирхен, който е домакин на три концерта от световното турне на попзвездата, предаде ДПА. 

Произведението на изкуството ще бъде с площ 90 квадратни метра и триизмерно. В зависимост от гледната точка ще изглежда така, сякаш Суифт изскача от земята към зрителя. 

На художниците Ванеса и Лидия Хитцфелд им отнема четири дни, за да нарисуват творбата в центъра на Гелзенкирхен. Ванеса е специализирана в 3D уличното изкуство и от няколко години рисува проекти заедно с майка си Лидия. Картината ще бъде готова във вторник вечерта, точно навреме за първия концерт. 

„Това, което особено ми харесва е, че картината ще остане и след концерта. Тя няма да виси в някоя галерия или в дома на някого, а е на публично място“, казва Ванеса. „И хората се забавляват с нея“, допълва тя. 

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови изпълнители, така и за камерни ансамбли, има и 16 балета.

Програмата завърши с Трио оп. 9 № 3 до минор от класика Лудвиг ван Бетовен, след което музикантите бяха дълго аплодирани и изпълниха бис.

Албена Данаилова и Румен Цветков гостуват отново на „Варненско лято“, след като миналата година също зарадваха почитателите на класическата музика с камерен концерт заедно с пианистката Виолета Попова. Към двамата този път се присъедини Александър Сомов, с когото цигуларката гостува тази година на Мартенски музикални дни, заедно с пианистката Надежда Влаева. В тяхната програма в Русе също имаше произведение от Жан Франсе.

Албена Данаилова гостува от няколко дни във Варна и се включва в семинари заедно с Минчо Минчев в рамките на Международната музикална лятна академия на фестивала „Варненско лято“. Днес предстои вторият такъв, посветен на техниката на цигуларя с лява ръка. От 2008 г., след конкурс, тя е избрана за концертмайстор на Виенската филхармония, от 2011-а е водач на Ensemble Wien, а от тази година е професор във Виенския държавен университет. Родена е в семейството на цигуларя Боян Данаилов и пианистката Виолета Попова. Носител е на награди в конкурсите „Светослав Обретенов“, „Ян Коциян“, „Тибор Варга“, „Виторио Гуи“. Завършва Националната музикална академия в София при Нели Желева и проф. Дора Иванова, след което и Висшето училище за музика и театър в Рощок при проф. Петру Мунтеану. Свири на цигулка, предоставена й от Австрийската национална банка.

Рапърът от САЩ Еминем обяви датата на издаване на новия си албум, съобщи Мюзик нюз.

Death of Slim Shady (Coup De Grace) излиза на музикалния пазар на 12 юли.

Това е 12-ият студиен албум на 51-годишния Еминем.

Рапърът направи разкритието в типичния си стил, като публикува шокиращ трейлър в профилите си в социалните мрежи. 

Междувременно Еминем издаде втория сингъл от албума - Tobey, записан в сътрудничество с други двама рапъри от Детройт, Биг Шон и Бейбитрон. Смята се, че парчето е кръстено на актьора Тоби Магуайър, който играе Спайдърмен във филми от поредицата за супергероя. 

Еминем от години е голям фен на "Марвел" и неведнъж е споменавал вселената на супергероите в предишни песни.

Първият сингъл от албума, Houdini, който излезе на 31 май, дебютира под номер 2 в класацията Хот 100 на "Билборд".

Изложба на 17 художници постави начало на програмата на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново.

Тя е подредена в Изложбени зали "Рафаел Михайлов" и е озаглавена "Мисли преди да пораснеш".

Експозицията включва 45 илюстрации от книги на издателство "Точица" и бе официално представена от неговия съосновател Зорница Христова.

На събитието присъства и Миглена Папазова, която е един от любимите й илюстратори. Гостите на изложбата имаха възможност да разгледат и да си закупят книжки, както и да си поговорят и получат автограф от двете.

"Точица" е предимно детско издателство, което съществува от 2010 година, разказа Зорница Христова. Повечето от книгите му са насочени към това да представят света по един интересен начин, който да въвлича детето да общува и да открива различни негови аспекти. Илюстрациите са много важна част от този процес, з

Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП. 

"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.

Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.

"В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам.

"Така че не ни е позволено да работим заедно, да се срещаме, да се сприятеляваме или да се състезаваме срещу този въображаем враг", казва тя. 

Сърежисьорът на "Татами"

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.

Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.

Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.

„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и

На 9 август е премиерата на „Borderlands: Тайната реликва“ с Кейт Бланшет, съобщават от bTV Studios.

Във филма по едноименната видео игра Лилит (Кейт Бланшет), известен ловец на глави с тайнствено минало, неохотно се завръща в своя дом Пандора – най-хаотичната планета в галактиката. Нейната мисия е да намери липсващата дъщеря на Атлас (Едгар Рамирес), най-големият гадняр във вселената. Лилит заформя изненадващ съюз с банда аутсайдери.

Това са Роланд (Кевин Харт) – опитен наемник със собствена мисия, Тайни Тина (Ариана Грийнблат) – дива, млада и унищожаваща всичко по пътя си, Крейг (Флориан Мунтяну) – мускулестият защитник на Тина, Танис (Джейми Лий Къртис) – ексцентричен учен, видяла всичко, и Клаптрап (Джак Блек) – са

Румен Цветков изнесе и тази година майсторски клас във Варна. Тази вечер той ще участва в още един камерен концерт – заедно с пианиста Людмил Ангелов, с когото ще изпълнят творби от Лудвиг ван Бетовен. Цветков е гастролирал в десетки държави на четири континента. Професор е по виола и камерна музика в Консерваторията в Тилбург и Нов български университет. От 2021 г. е соло виолист на Симфоничния оркестър на кралската опера във Валенсия по лична покана на Зубин Мета. Провежда майсторски класове в Европа, САЩ и Азия. Свири от 4-годишен на цигулка. Специализирал е в Далас и Чикаго, има магистърска степен от Кралската консерватория в Нидерландия.

Александър Сомов е редовен гост-концертмайстор на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър и Шотландския камерен оркестър. Соло виолончелист е на Nothern Sinfonia в Нюкасъл и Страсбургската филхармония. Осъществява гастроли като солист с Щатскапеле Ахерн, Софийската филхармония, Българското национално радио. Преподава в Консерваторията на Страсбург, дава майсторски класове в България, Швеция и Франция.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
5574
Цветни аспекти

Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе.

| 13 Юли 2024, 11:46 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на „Варненско лято“
Снимка © БТА

Триото Албена Данаилова (цигулка), Румен Цветков (виола) и Александър Сомов (виолончело) изнесоха концерт в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Те свириха в залата на Градската художествена галерия, която бе препълнена с публика.

Музикантите откриха вечерта с Трио в си бемол мажор D 581 от Франц Шуберт, писано през 1817 г. След това те предложиха съвременна музика с Трио за струнни от Жан Франсе. Произведението е създадено през ранните години на композитора – 1933-а, и е писано за водещото в онези години трио Паске.

Френският режисьор Клод Льолуш, който е на 86 години, каза във Венеция, че няма намерение да спира да твори и работи, предаде АФП.

Най-новата му продукция Finalement ще бъде представена тази вечер на кинофестивала в италианския град, като преди това Льолуш ще бъде отличен на форума със специалната награда за оригинален принос към съвременната киноиндустрия Cartier Glory to the Filmmaker Award.

„Докато имам идеи, ще продължавам да работя“, каза той на пресконференция във Венеция. „Много добре знам, че на моята възраст във всеки един момент може да ми кажат да спра. Засега обаче мозъкът ми работи доста добре“, допълни французинът.

В най-новия му филм, който е 51-ви в кариерата му, участват Кад Мерад, Елза Зилберщайн, Мишел Бужена и Сандрин Бонер.

Продукцията проследява изпитанията и премеждията на Лино, блестящ адвокат, изигран от

Постерната изложба „Невидимите следи на Мурфатлар“ ще бъде представена в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ при БАН).

Експозицията показва новите открития за едноименния скален манастир в Северна Добруджа и ще бъде открита на 1 юли, информират организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата се организира под патронажа на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова. Експозицията съдържа 12 постера с информация на български и английски език. Разположени са в Централна зала на НАИМ и могат да бъдат видени до 22 септември, съобщават от екипа.

„Невидимите следи на Мурфатлар“ обобщава резултатите от проведените през 2021 – 2023 г. от НАИМ-БАН детайлни проучвания на скалния манастир при с. Мурфатлар, обл. Констанца, Румъния, инициирани заради реалната опасност от разрушаване и унищожаване на обекта в резултат на

Музеят H`ART в Амстердам, известен преди като Ермитаж на Амстел, отваря отново врати с голяма изложба, посветена на творчеството на Василий Кандински, предаде ДПА.

Експозицията включва над 60 произведения на пионера на абстрактното изкуство. Тя поставя началото на международно сътрудничество с "Центъра Помпиду" в Париж, който е предоставил творбите за изложбата на Кандински, каза директорът на H`ART Анабел Бирни. 

Експозицията проследява живота на художника от ранните му фигурални творби, през импресионизма до абстрактните картини с геометрични форми, с които е най-известен.

"Историята на живота на Василий Кандински е и история на абстрактното изкуство", казва кураторът на изложбата Биргит Бьоленс. 

Роден в Москва през 1866 г., Кандински преживява криза, война, революция и лични неуспехи до края на живота си във Франция през 1944 г.

Ка

Огромен акрилен портрет на Тейлър Суифт рисуват в западния германски град Гелзенкирхен, който е домакин на три концерта от световното турне на попзвездата, предаде ДПА. 

Произведението на изкуството ще бъде с площ 90 квадратни метра и триизмерно. В зависимост от гледната точка ще изглежда така, сякаш Суифт изскача от земята към зрителя. 

На художниците Ванеса и Лидия Хитцфелд им отнема четири дни, за да нарисуват творбата в центъра на Гелзенкирхен. Ванеса е специализирана в 3D уличното изкуство и от няколко години рисува проекти заедно с майка си Лидия. Картината ще бъде готова във вторник вечерта, точно навреме за първия концерт. 

„Това, което особено ми харесва е, че картината ще остане и след концерта. Тя няма да виси в някоя галерия или в дома на някого, а е на публично място“, казва Ванеса. „И хората се забавляват с нея“, допълва тя. 

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

Франсе е роден в семейство на музиканти. Баща му е директор на Консерваторията в Льо Ман, а майка му преподава пеене. Първата си пиеса той композира на 10-годишна възраст. Тя стига до педагожката Надя Буланже, която става негов основен преподавател. Франсе завършва Парижката консерватория и създава над 200 творби както за солови изпълнители, така и за камерни ансамбли, има и 16 балета.

Програмата завърши с Трио оп. 9 № 3 до минор от класика Лудвиг ван Бетовен, след което музикантите бяха дълго аплодирани и изпълниха бис.

Рапърът от САЩ Еминем обяви датата на издаване на новия си албум, съобщи Мюзик нюз.

Death of Slim Shady (Coup De Grace) излиза на музикалния пазар на 12 юли.

Това е 12-ият студиен албум на 51-годишния Еминем.

Рапърът направи разкритието в типичния си стил, като публикува шокиращ трейлър в профилите си в социалните мрежи. 

Междувременно Еминем издаде втория сингъл от албума - Tobey, записан в сътрудничество с други двама рапъри от Детройт, Биг Шон и Бейбитрон. Смята се, че парчето е кръстено на актьора Тоби Магуайър, който играе Спайдърмен във филми от поредицата за супергероя. 

Еминем от години е голям фен на "Марвел" и неведнъж е споменавал вселената на супергероите в предишни песни.

Първият сингъл от албума, Houdini, който излезе на 31 май, дебютира под номер 2 в класацията Хот 100 на "Билборд".

Изложба на 17 художници постави начало на програмата на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново.

Тя е подредена в Изложбени зали "Рафаел Михайлов" и е озаглавена "Мисли преди да пораснеш".

Експозицията включва 45 илюстрации от книги на издателство "Точица" и бе официално представена от неговия съосновател Зорница Христова.

На събитието присъства и Миглена Папазова, която е един от любимите й илюстратори. Гостите на изложбата имаха възможност да разгледат и да си закупят книжки, както и да си поговорят и получат автограф от двете.

"Точица" е предимно детско издателство, което съществува от 2010 година, разказа Зорница Христова. Повечето от книгите му са насочени към това да представят света по един интересен начин, който да въвлича детето да общува и да открива различни негови аспекти. Илюстрациите са много важна част от този процес, з

Филмът "Татами" е плод на безпрецедентното сътрудничество между двойка режисьори от две страни, които са непримирими врагове - Иран и Израел, както и лъч надежда по време на война, предаде АФП. 

"Татами" излиза на екран във Франция на 4 септември.

Филмът разказва за борбата на иранската джудистка Лейла и нейната треньорка Мариам, които по време на Световното първенство в Грузия отказват да изпълнят заповедта на своето правителство да се оттеглят от турнира, за да не се изправят срещу израелска атлетка.

"В училище научих, че Израел не съществува", казва пред АФП иранската актриса Зар Амир, бежанка във Франция и сърежисьорка на филма, в който изпълнява и ролята на Мариам.

"Така че не ни е позволено да работим заедно, да се срещаме, да се сприятеляваме или да се състезаваме срещу този въображаем враг", казва тя. 

Сърежисьорът на "Татами"

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век.

Експозицията е озаглавена „Спирка София’70“ и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев.

Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia, съобщават организаторите.

От екипа отбелязват, че тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район „Възраждане“ и най-вече Женския пазар.

„Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и

На 9 август е премиерата на „Borderlands: Тайната реликва“ с Кейт Бланшет, съобщават от bTV Studios.

Във филма по едноименната видео игра Лилит (Кейт Бланшет), известен ловец на глави с тайнствено минало, неохотно се завръща в своя дом Пандора – най-хаотичната планета в галактиката. Нейната мисия е да намери липсващата дъщеря на Атлас (Едгар Рамирес), най-големият гадняр във вселената. Лилит заформя изненадващ съюз с банда аутсайдери.

Това са Роланд (Кевин Харт) – опитен наемник със собствена мисия, Тайни Тина (Ариана Грийнблат) – дива, млада и унищожаваща всичко по пътя си, Крейг (Флориан Мунтяну) – мускулестият защитник на Тина, Танис (Джейми Лий Къртис) – ексцентричен учен, видяла всичко, и Клаптрап (Джак Блек) – са

Албена Данаилова и Румен Цветков гостуват отново на „Варненско лято“, след като миналата година също зарадваха почитателите на класическата музика с камерен концерт заедно с пианистката Виолета Попова. Към двамата този път се присъедини Александър Сомов, с когото цигуларката гостува тази година на Мартенски музикални дни, заедно с пианистката Надежда Влаева. В тяхната програма в Русе също имаше произведение от Жан Франсе.

Албена Данаилова гостува от няколко дни във Варна и се включва в семинари заедно с Минчо Минчев в рамките на Международната музикална лятна академия на фестивала „Варненско лято“. Днес предстои вторият такъв, посветен на техниката на цигуларя с лява ръка. От 2008 г., след конкурс, тя е избрана за концертмайстор на Виенската филхармония, от 2011-а е водач на Ensemble Wien, а от тази година е професор във Виенския държавен университет. Родена е в семейството на цигуларя Боян Данаилов и пианистката Виолета Попова. Носител е на награди в конкурсите „Светослав Обретенов“, „Ян Коциян“, „Тибор Варга“, „Виторио Гуи“. Завършва Националната музикална академия в София при Нели Желева и проф. Дора Иванова, след което и Висшето училище за музика и театър в Рощок при проф. Петру Мунтеану. Свири на цигулка, предоставена й от Австрийската национална банка.

Румен Цветков изнесе и тази година майсторски клас във Варна. Тази вечер той ще участва в още един камерен концерт – заедно с пианиста Людмил Ангелов, с когото ще изпълнят творби от Лудвиг ван Бетовен. Цветков е гастролирал в десетки държави на четири континента. Професор е по виола и камерна музика в Консерваторията в Тилбург и Нов български университет. От 2021 г. е соло виолист на Симфоничния оркестър на кралската опера във Валенсия по лична покана на Зубин Мета. Провежда майсторски класове в Европа, САЩ и Азия. Свири от 4-годишен на цигулка. Специализирал е в Далас и Чикаго, има магистърска степен от Кралската консерватория в Нидерландия.

Александър Сомов е редовен гост-концертмайстор на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър и Шотландския камерен оркестър. Соло виолончелист е на Nothern Sinfonia в Нюкасъл и Страсбургската филхармония. Осъществява гастроли като солист с Щатскапеле Ахерн, Софийската филхармония, Българското национално радио. Преподава в Консерваторията на Страсбург, дава майсторски класове в България, Швеция и Франция.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.